TCA Outstanding Contribution Award Winners

Award Winners

Each year the Toronto Curling Association recognizes an individual for his or her contributions to curling in the Toronto and Greater Toronto area. This award can be earned due to accomplishments on the ice or off the ice in an organizational or supportive role. It can be a combination of any or all activities related to curling.

The following winners of the TCA Outstanding Contribution Award:

2021

Ryk Weber

Tam Heather - Volunteer
Interclub League Management
2021

Carolyn Fleming

East York - Club Manager
Outstanding Achievement
2021

Dave Padgett

Bayview - Ice Techniciian
Lifetime Achievement
2020

Scott Muir

Mississaugua - Ice Technician
Development
2019

Hugh Murphy

Oakville
Development
2018

Mark Inglis

King/Chinguacousy
Development
2017

Bill Baker

Scarboro/Bayview
Development
2016

Brian Balsdon

Avonlea
Junior Development
2015

Don Powell

Weston - Ice Technician
Development
2014

Dave Rooney

Dixie
Junior Development
2014

Dan Yamasaki

High Park
Development
2013

Art Leganchuk

Bayview
Junior Development
2012

Jim Wright

Weston
Junior Development
2011

Ed Werenich

Avonlea/RHCC
Competitor
2010

George Cooke

Donalda
Promotion
2009

Austin Palmer

Thornhill
Development
2008

Bob Weeks

Weston
Promotion
2007

Roy Weigand

Scarborough
Competitor/Promotion
2006

Joanne Stewart

Richmond Hill
Promotion
2005

Bill Streeter

Weston
Promotion
2004

Howard Stanfield

High Park
Development
2003

Tom Ward

Tam Heather
Coaching/Promotion
2002

Oscar Parker

Oshawa
Promotion
2001

Fran Todd

Dixie
Competitor/Promotion
2000

Jill Greenwood

Weston
Competitor
1999

Linda Holman

Bayview
Development
1998

Team Harris

Tam Heather
Competitor
1998

Team Middaugh

St. George’s
Competitor
1997

Mary Gellard

Unionville
Coaching
1996

Yvonne Smith

Humber Highland
Development
1995

George Karrys

Thornhill
Promotion
1994

Bob Garvin

Boulevard
Promotion
1993

Stuart Wheeler

Tam Heather
Promotion
1992

Marilyn Parsons

Unionville
Promotion
1991

Dave Padgett

Bayview
Little Rocks
1990

Pat Reid

Boulevard
Promotion
1989

Frank & Linda Corcoran

Unionville
Junior Development
1988

William Thompson

Granite
N / A
1987

Bob Lilly

Boulevard
Promotion
1986

Bill Turff

N / A
Toronto Silver Broom
1985

Keith Reilly

Bayview
Coaching
1984

Don Campbell

Avonlea
Club Manager
1983

Austin Palmer

Thornhill
Junior Development
1982

Clif Thompson

N / A
International Curling Association
1981

Joe Gurowka

Dixie
Instruction
1980

Dave Prentice

East York
Uniroyal Junior Bonspiel
1979

Ed Harris

East York
Promotion
1978

Hart Waldon

Avonlea
Instruction/Promotion
1977

Ross Solomon

Leaside
Canada Life Men’s Bonspiel
1976

Harry Aaron

Board of Trade
N / A
1975

Alf Phillips

Granite
Builder
1974

Doug Maxwell

Humber Highland
Promotion
1973

Earl Hushagen

Humber Highland
Builder